• 64°

Boyle County sweeps home track and field invitational

Boyle County girls and boys were in winning form during Friday’s home invitational.

The Rebels nearly doubled the second-place team on the boys side, and the Boyle girls won by 52 points.

Danville had a strong showing as well, placing third on the boys side and fourth on the girls side. The Admirals were the top-placing Class A team at the event.

 

Top area results

Girls 4×800 meter relay

1. Boyle County (Valerie Fieberg, Emma Jackson, Annabelle Tarter, Naia Hutchins), 10:50.12

3. Lincoln County (McKenzie Settles, Constance Johnson, Shayley Reed, Bailey Story), 11:08.47

Girls 100 meter hurdles

1. Kaylee Lanigan, Boyle County, 16.72

5. Desiree Tandy, Danville, 18.89

Girls 100 meter dash

1. Daneezia Patton, Boyle County, 12.82

2. Payton Bugg, Boyle County, 13.31

3. Anaiah Jenkins, Danville, 13.78

5. Jade Smith, Danville, 13.99

Girls 4×200 relay

1. Danville (Jade Smith, Aun Daya Coleman, Abbie Hibbs, Anaiah Jenkins), 1:54.36

3. Lincoln County (Maddy Slone, Bailey Story, McKenzie Settles, Zaria Napier), 1:56.13

Girls mile

4. Kiah Earle, Danville, 6:05.63

5. Valerie Fieberg, Boyle County, 6:06.39

6. Constance Johnson, Lincoln County, 6:10.06

7. Annabelle Tarter, Boyle County, 6:10.66

Girls 4×100 relay

1. Boyle County (Payton Bugg, Kennedy Kirkland, Chelsea Elmore, Daneezia Patton), 51.52

4. Danville (Jade Smith, Aun Daya Coleman, Abbie HIbbs, Anaiah Jenkins), 56.35

5. Lincoln County (Maddy Slone, Desirae Ellison, Zaria Napier, Macey Rice), 57.24

Girls 400

7. Emma Jackson, Boyle County, 1:07.14

8. Claire Strysick, Danville, 1:07.51

Girls 300 hurdles

1. Kaylee Lanigan, Boyle County, 48.15

6. Jakyria Leavell, Danville, 58.50

8. Constance Johnson, Lincoln County, 58.81

Girls 800

2. Lisa Voyles, Danville, 2:34.69

4. McKenzie Settles, Lincoln County, 2:37.12

8. Ava Morgan, Lincoln County, 2:50.42

Girls 200

1. Daneezia Patton, Boyle County, 25.95

2. Chelsea Elmore, Boyle County, 27.53

5. Zaria Napier, Lincoln County, 28.49

Girls 2 mile

1. Naia Hutchins, Boyle County, 12:54.14

2. Kiah Earle, Danville, 13:02.49

5. Alexis Slone, Lincoln County, 13:34.97

Girls 4×400 relay

2. Boyle County (Payton Bugg, Chelsea Elmore, Kaylee Lanigan, Daneezia Patton), 4:25.68

Girls shot put

1. Rebekah Hagen, Boyle County, 33-00

3. Hennessy Ison, Boyle County, 32-04

4. Kennedy Kirkland, Boyle County, 31-08

Girls discus

1. Ashley Smith, Boyle County, 92-01

2. Rebekah Hagen, Boyle County, 90-00

3. Suzan Johnson, Lincoln County, 89-02

Girls long jump

2. Riley Cerqueira, Boyle County, 14-08.00

Girls high jump

1. Desiree Tandy, Danville, 4-06

2. Riley Cerqueira, Boyle County, 4-06

6. Jakyria Leavell, Danville, 4-04

Girls pole vault

3. Madison Teague, Boyle County, 7-00

Boys 4×800 relay

1. Boyle County (Will LaFavers, Jakcson Cox, Ezekiel Harless, Robert McClellan), 8:48.66

Boys 110 hurdles

2. Caleb Jackson, Boyle County, 16.14

Boys 100 meter dash

1. Chris Duffy, Boyle County, 11.03

3. Brennan McGuire, 11.64

4. Marquise Kinley, Boyle County, 11.77

8. Isaiah Miller, Danville, 12.02

Boys 4×200

1. Lincoln County (Carlton Randall, Darius Napier, Zack Hazlett, Calvin Randall), 1:34.20

2. Danville (Isaiah Miller, Zach Thornton, Sam Brunner, Briar Sanders), 1:36.09

3. Boyle County (Will McDaniel, Grayson Rahbany, Caleb Jackson, Ryan Henry), 1:36.35

Boys mile

6. Will LaFavers, Boyle County, 5:09.53

8. Brady Bischofff, Danville, 5:18.80

Boys 4×100 relay

1. Danville (Isaiah Miller, Briar Sanders, Zach Thornton, Brennan McGuire), 44.19

3. Lincoln County (Carlton Randall, Zack Hazlett, Calvin Randall, Darius Napier), 45.44

Boys 400

2. Chris Duffy, Boyle County, 51.47

3. Grayson Rahbany, Boyle County, 52.50

5. Trey Dawson, Danville, 53.98

Boys 300 hurdles

3. Caleb Jackson, Boyle County, 42.57

5. Ryan Henry, Boyle County, 43.73

9. Sam Brunner, Danville, 46.11

Boys 800

1. Jackson Cox, Boyle County, 2:02.32

9. Briar Sanders, Danville, 2:14.49

10. Gabe Suarez, Danville, 2:14.99

Boys 200

1. Brennan McGuire, Danville, 22.92

2. Isaiah Miller, Danville, 23.98

Boys 2 mile

3. Ezekiel Harless, Boyle County, 10:26.88

Boys 4×400 relay

1. Boyle County (Jackson Cox, Chris Duffy, Grayson Rahbany, Caleb Jackson), 3:33.31

2. Lincoln County (Zack Hazlett, Dalyn Pope, Calvin Randall, Carlton Randall), 3:33.96

Boys shot put

2. Zach Glasscock, Boyle County, 42-10.50

4. Ezarious Roller, Boyle County, 41-08

7. Andrew Hardwick, Boyle County, 39-00

Boys discus

2. Ezarious Roller, Boyle County, 139-01

7. Tres Walker, Danville, 112-00

Boys long jump

1. Marquise Kinley, Boyle County, 22-00

3. Damon Jackson, 19-09

5. Will imfeld, Boyle County, 19-01

Boys triple jump

1. Marquise Kinley, Boyle County, 43-09

3. Will Imfeld, Boyle County, 40-09

5. Damon Jackson, Danville, 40-04

Boys high jump

1. Cameron Britton, Boyle County, 5-06

2. Brennan McGuire, Danville, 5-04

3. Trey Dawson, Danville, 5-04

Boys pole vault

1. Daylan Vandiviere, Burgin, 10-06

7. Hunter Baltazar, Boyle County, 8-06

 

Full results can be found here