Area runners excel in regional competition

Published 3:49 pm Monday, October 25, 2021

Several runners, teams qualify for state meet

Lincoln County celebrated an individual regional championship for the second consecutive year and teams from Danville and Boyle County were among those qualifying for the state meet in regional cross country competitions Saturday.

Abigail Bastin of Lincoln County won the girls race at the Class 2A, Region 5 championships, winning the 3.1-mile race at Cave Lake Park in Mill Springs by 29 seconds with a time of 20:39.

Bastin was second in her regional race last year to former Lincoln teammate Lucy Singleton, and she finished fifth in the Class 2A girls race at the state meet.

Boys and girls teams from both Boyle and Danville qualified for the state meet, which will be held Friday and Saturday at the Bourbon County Cross Country Course in Paris. Boyle competed in the meet at Mill Springs, while Danville was in the Class  1A, Region 5 meet at Masterson Station Park in Lexington.

The Lincoln girls and Mercer boys also qualified in their respective races at Mill Springs.

REGIONAL CROSS COUNTRY RESULTS

Saturday

(Area results; all races 3.1 miles)

CLASS 1A, REGION 5

At Masterson Station Park, Lexington

BOYS

Team scores (11 teams) — 4. t-Danville 97; 9. Burgin 210.

Individuals (89 runners) — 10. Wayne Swing (Danville) 18:40; 14. Andrew Lamb (Danville) 19:01; 18. Brady Bischoff (Danville) 19:13; 22. Lake Adkins (Danville Christian) 19:31; 23. Abel Goodwin (Danville) 19:36; 29. John Boursaw (Burgin) 20:04; 39. Jacobe Taylor (Burgin) 20:49; 41. Thomas Swing (Danville) 20:52; 46. Brendan Stanley (Burgin) 21:09; 47. Henry Pennington (Danville) 21:22; 53. Noah Meyer (Danville Christian) 21:46; 56. Rocky Chambers (Burgin) 22:11; 57. Karl Strand (Burgin) 22:15; 71. Barron Bradshaw (Burgin) 24:18; 78. Daniel Butler (Burgin) 25:28; 80. Colson Petrie (Danville Christian) 26:48; 88. Jason Dean (Danville) 28:36.

GIRLS

Team scores (11 teams) — 6. t-Danville 162; 7. Burgin 167.

Individuals (78 runners) — 5. q-Addison Hill (Danville Christian) 21:39; 12. Lucy Kate Gibson (Danville) 22:04; 21. Holly Helmers (Danville) 23:41; 26. Mackenzi Matthews (Burgin) 24:16; 31. Raegan Taylor (Burgin) 25:34; 35. Sammi Bottom (Danville) 26:09; 39. Rebecca Biggs (Burgin) 26:34; 43. Grace Cocanougher (Burgin) 26:52; 45. Chloe Strysick (Danville) 27:30; 46. Avery Harmon (Burgin) 27:31; 50. Ellie Jenkins (Burgin) 27:46; 53. Kate Hatfield (Burgin) 28:14; 66. Emilee Beauman (Danville) 30:53.

CLASS 2A, REGION 5

At Cave Lake Park, Mill Springs

BOYS

Team scores (11 teams) — 5. t-Mercer County 123; 6. t-Boyle County 130; 8. Casey County 223; 9. Garrard County 251.

Individuals (78 runners) — 7. q-Kevin Cuin (Casey County) 17:59; 8. Marshall Hart (Mercer County) 17:59; 9. Max Germann (Boyle County) 18:04; 12. Baron Wiley (Boyle County) 18:21; 18. Elijah Profitt (Mercer County) 18:33; 22. Sam Lewis (Mercer County) 18:46; 23. q-Andrew Pence (Lincoln County) 18:49; 26. q-Elijah Johnson (Lincoln County) 19:03; 33. Toby Sallee (Lincoln County) 19:25; 35. Wesley Allahham (Boyle County) 19:51; 37. Austin Rice (Boyle County) 19:59; 40. Brady Howard (Mercer County) 20:13; 41. Mason Sanders (Mercer County) 20:20; 43. Jayden Noe (Garrard County) 20:33; 45. Alek Bowlin (Casey County) 20:44; 46. Cannon Bostick (Boyle County) 20:45; 49. Gus Correll (Lincoln County) 21:14; 51. Rylan Genco (Mercer County) 21:33; 52. Zachary deRobles (Casey County) 21:36; 54. Braden Fugate (Garrard County) 21:52; 55. Alex Lockhart (Boyle County) 22:11; 56. Ethan Cooper (Garrard County) 22:20; 57. Zach Felkins (Garrard County) 22:30; 60. Daniel Godber (Garrard County) 23:08; 61. Grayson Summer (Boyle County) 23:29; 62. Caleb Patton (Casey County) 23:36; 64. Woods Martin (Garrard County) 24:02; 71. Jaydon Maynard (Mercer County) 25:27; 75. Colton Atwood (Casey County) 26:27.

GIRLS

Team scores (7 teams) — 3. t-Lincoln County 83; 4. t-Boyle County 85; 7. Casey County 144.

Individuals (57 runners) — 1. Abigail Bastin (Lincoln County) 20:39; 4. q-Clayra Darnell (Mercer County) 22:00; 7. Annabelle Tarter (Boyle County) 22:44; 12. q-Abby Vaughn (Casey County) 23:18; 13. Nancy Haddad (Boyle County) 23:42; 15. Alexis Slone (Lincoln County) 24:08; 18. Aubrey White (Boyle County) 24:24; 24. Olivia Sousis (Lincoln County) 25:02; 30. Emery Larson (Boyle County) 25:49; 32. Keyera McFarland (Lincoln County) 25:53; 33. Shelby Smith (Lincoln County) 26:00; 35. Laylah Abell (Casey County) 26:24; 36. Jaylee Atwood (Casey County) 26:28; 41. Maggie Powell (Boyle County) 26:54; 44. Cailyn Godsey (Boyle County) 27:44; 46. Lily Richardson (Casey County) 28:17; 49. Chloe Wilkey (Casey County) 28:57; 50. Kinsley Reed (Lincoln County) 29:11; 54. Vanessa Pittman (Casey County) 34:03; 57. Kaylee Roberts (Lincoln County) 38:16.

t-team qualified for state meet

q-individual qualified for state meet