• 48°

Boyle County Fair Beef Show results

June 15, 2018

Showmanship

Novice with an Adult

Quentin Ethington, Jacob Kernodle, Seth Chunglo and Luke Grisso all were winners.

Juniors

First place, Makayla Massey; second place, Anna Weaber; third place, Madeline Ethington; fourth place, Joshua Kernodle, fifth place, Emma Mudd; sixth place, Luke Kernodle; seventh

Place, Emily Chunglo; eighth place, Nate Riley; ninth place, Jordan Hall

Seniors

First place, Julia Weaber; second place, Jonah West; third place, Shayla Clark; fourth place,

Emily Reynolds; fifth place, Chassity Warner; sixth place, Zach Imbruglio; seventh place,

Hannah Keith; eighth place, Caleb Kernodle

Steer show

First place and Grand Champion Steer: Makayla Massey

First place and Reserve Champion Steer: Isaac Montgomery

Angus

Junior Heifer Calf — first place, Shayla Clark

Senior Heifer Calf — first place, Seth Chunglo; second place, Emily Chunglo; third place,

Shayla Clark

Senior Yearling Heifer – first place:  Shayla Clark

Angus Heifer Champion:  Seth Chunglo and Angus Heifer

Reserve Champion: Shayla Clark

Red Angus

Junior Heifer Calf – first place, Blain Flach

Winter Heifer Calf — first place, Blain Flach

Senior Heifer Calf – first place, Madeline Ethington

Summer Yearling Heifer – first place, Quentin Ethington

Junior Yearling Heifer – first place, Madeline Ethington; second place, Randa Morris; third and fourth place, Charlie Wilson

Senior Yearling Heifer – first place, Blain Flach; second place, Charlie Wilson

Red Angus Heifer Champion:  Quentin Ethington

Red Angus Heifer Reserve Champion:  Blain Flach

All Other Breeds

Junior Heifer Calf – first place, Nate Riley

Winter Heifer Calf – first place, Spring Valley Farm

Senior Heifer Calf – first place, Destiny Adams

Summer Yearling Heifer – first place, Julia Weaber; second place,  Randa Morris

Junior Yearling Heifer – first place, Destiny Adams; second place, Charlie Wilson;

third place, Randa Morris

Senior Yearling Heifer – first place, Destiny Adams

Other Breeds Champion:  Julia Weaber

Other Breeds Reserve Champion:  Destiny Adams

Junior Heifer Calf – first and second place, Thad Hulett

Summer Yearling Heifer – first place, Thad Hulett

Junior Yearling Heifer  – first place, Jonah West; second, third, and fourth places, Thad Hulett

Senor Yearling Heifer – first place, Thad Hulett

Cow/Calf –  first place, Jonah West; second place, Thad Hulett

Charolais Heifer Champion:  Thad Hulett

Charolais Heifer Reserve Champion:  Jonah West

Gelbvieh

Summer Yearling Heifer – first place, Charlie Wilson; second place, Emily Reynolds

Junior Yearling Heifer – first place, Spring Valley Farm

Senior Yearling Heifer – first and second place, Emily Reynolds

Gelbvieh Heifer Champion:  Spring Valley Farm

Gelbvieh Heifer Reserve Champion:  Emily Reynolds

Hereford

Senior Heifer Calf – first place, Caleb Kernodle; second place, Kenny Smith; third and sixth places, Jordan Hall; fourth and fifth places, Chassity Warner

Summer Yearling Heifer – first place, Caleb Kernodle; second place, Chassity Warner; third place, Jordan Hall; fourth place, Hannah Keith

Junior Yearling Heifer  – first place,  Gordon Cattle Company; second place, Caleb Kernodle; third place, Chassity Warner

Senior Yearling Heifer – first place, Kenny Smith; second and third places, Jordan Hall

Hereford Heifer Champion:  Caleb Kernodle

Limousin

Senior Heifer Calf – first place, Makayla Massey

Senior Yearling Heifer – first place, Randa Morris

Limousin Heifer Champion:  Makayla Massey

Limousin Heifer Reserve Champion:  Randa Morris

Boyle County Champion and Reserve Champion:  Caleb Kernodle

Supreme Champion Heifer:  Julia Weaber

Bulls

Angus Senior Bull Calf – first place and Champion, Shayla Clark

All Other Breeds Junior Bull Calf – first place and Champion, Randa Morris

Hereford Senior Bull Calf – first place, Gordon Cattle Company; second place, Kenny Smith

Hereford Summer Yearling Bull – first place, Kenny Smith; second place, Chassity Warner

  Grand Champion Hereford Bull:  Gordon Cattle Company

   Reserve Champion Hereford Bull:  Kenny Smith

Charolais Junior Yearling Bull – first place, Jonah West; second place, Thad Hulett

Charolais Two Year Old Bull  – first place, Thad Hulett

   Grand Champion Charolais Bull:  Thad Hulett

   Reserve Champion Charolais Bull:  Jonah West

Limousin Summer Yearling Bull – first place and Champion, Anna Weaber

Supreme Champion Bull:  Gordon Cattle Company.