• 72°

Rebels, Titans pick up weekend track W’s

Area track teams were busy picking up hardware on Saturday.

Boyle County boys took first place in the Tates Creek Commodore Classic, while Mercer County girls rolled through the Clash of Classes at Bardstown.

Boyle County girls placed second in the Commodore Classic. Danville boys placed sixth in the Clash of Classes, girls placed 13th. There were more than 20 teams at each event.

Boyle County’s victory was highlighted by balance across nearly every event: Chris Duffy placed third in the 100 (11.05)and fifth in the 200 (22.52).

Grayson Rahbany placed fifth in the 400 (52.42); Jackson Cox was fourth in the 800 (2:01.89); Ezekiel Harless was seventh in the two-mile (10:15.23); Caleb Jackson was fifth in the 300 hurdles (42.05); Boyle placed third in the 4×200 and 4×400 relays while placing second in the 4×800.

In field events, Cameron Britton was third in the high jump (5-10); Marquise Kinley was second in long jump (21-6.75) and first in the triple jump (45-1). Ezarious Roller won the discus (142-6).

On the girls side, Daneezia Patton placed fourth in the 100 (12.87) and first in the 200 (26.17). Naia Hutchins was fourth in the two-mile (12:42.18); Payton Bugg was fifth in the 100-meter hurdles (18.05) and sixth in the 300 hurdles (50.78); Kaylee Lanigan was fourth in the 300 hurdles (50.25);  and the team placed third in the 4×200,seventh in the 4×400 and third in the 4×800 relays.

In girls field events, Riley Cerqueira placed fifth in the high jump (4-8); Ashley Smith was second in pole vault (10-6) while teammate Madison Teague was eighth (7-6); Hennessy Ison won the shot put (34-1.50) while Rebekah Hagen was fifth (31-7); Ison placed fifth in discus (95-1).

Mercer County girls started the day strong, winning the 4×800 relay by more than 20 seconds with a 10:18.36 time.

Love Mays placed second in the 100 hurdles (17.10) and won the 300 hurdles (49.64); Calicia Smith (13.22) and Jasmine Claunch (13.30) placed first and third in the 100 meter dash, respectively. Haley Blevins (fourth, 5:40.84) and Clayra Darnell (seventh, 5:46.14) each scored in the mile; Katie Lewis was eighth in the 400 meter dash (1:07.24); Blevins placed third in the 800 (2:28.55); Smith placed third in the 200 (27.71) and Abby Steele placed fourth (27.75); Darnell was sixth in the two-mile (12:47.71);

Mercer girls placed second in the 4×200 relay (1:48.00); second in the 4×100 (51.87) and won the 4×400 (4:13.08).

In field events, Zoe Yeast was second in shot put (35-08) and won the discus (120-00). Claunch won the long jump (16-08.50) and triple jump (37-02.00). Toni McCombs was seventh in high jump (4-04).

Danville’s boys were led by two first-place finishes for Gabe McKnight in the 110 hurdles (15.63) and 300 hurdles (41.81). Brennan McGuire was seventh in the 100 (11.64); Trey Dawson was fifth in the 400 (53.67) and Zach Thornton was seventh (54.43);

The boys 4×100, 4×200 and 4×400 relays placed third (45.49, 1:34.33, 3:39.41, respectively).

Tres Walker was fourth in discus (121-10); Blake Jones was eighth in long jump (18-01); Dawson was eighth in high jump (5-04).

Danville girls placed seventh in the 4×800 relay with a 11:19.21 time. Anaiah Jenkins was seventh in the 100 (13.62); Lisa Voyles was eighth in the mile (5:49.43); the team placed fourth in the 4×100 relay (53.39), sixth in the 4×400 (4:41.87); Voyles was sixth in the 800 (2:35.28); Jakyria Leavell was eighth in the high jump (4-04).