• 75°

Mercer girls, Boyle boys best at Mercer All-Comers

The Mercer County girls track and field team rolled to a 70-point victory Tuesday at the Mercer County All-Comers meet. Ten teams were present.

Boyle County boys were victorious on the other side, with Danville placing second and Mercer third. Boyle girls placed third and Danville girls placed sixth.

Top area results for each event listed below.

Girls 4×800 meter relay

1. Mercer County (Abby Dean, Clayra Darnell, Haley Blevins, Erin Darland), 10:15.97

2. Boyle County (Valerie Fieberg, Annabelle Tarter, Zoe Robbins, Naia Hutchins), 10:56.57

4. Casey County (Alyssa Sharp, Abby Vaughn, Laura Cuin, Jaylee Atwood), 11:09.67

Boys 4×800 meter relay

1. Mercer County (Noah Davis, Chase Conrad, Toshi Smith, Jonah Lewis), 9:06.96

2. Danville (Briar Sanders, Alec McAlister, Gabe Suarez, Brady Bischoff), 9:11.36

6. Casey County (Federico Diaz, Lenny Bucher, Trip Barnes, Jose Uteria), 11:24.10

Girls 100 meter hurdles

1. Kaylee Lanigan, Boyle County, 16.54

3. Love Mays, Mercer County, 16.93

5. Desiree Tandy, Danville, 18.18

Boys 110 meter hurdles

1. Zion Morgan, East Jessamine, 15.35

2. Caleb Jackson, Boyle County, 15.78

Girls 100 meter dash

1. Daneezia Patton, Boyle County, 12.63

2. Timberlynn Yeast, Mercer County, 12.78

3. Calicia Smith, Mercer County, 13/02

4. Payton Bugg, Boyle County, 13.11

Boys 100 meter dash

1. Chris Duffy, Boyle County, 10.90

2. Brennan McGuire, Danville, 11.31

3. Isaiah Miller, Danville, 11.46

4. Marquise Kinley, Boyle County, 11.48

Girls 4×200 meter relay

1. Mercer County (Calicia Smith, Love Mays, Jacey Catlett, Abby Steele), 1:50.50

2. Boyle County (Chelsea Elmore, Payton Bugg, Emma Jackson, Kaylee Lanigan), 1:50.75

3. Danville (Jade Smith, Abbie HIbbs, Aun Daya Coleman, Anaiah Jenkins), 1:52.64

Boys 4×200 meter relay

1. East Jessamine, 1:35.15

2. Boyle County (Caleb Jackson, Will McDaniel, Jackson Cox, Ryan Henry), 1:36.72

4. Mercer County (Beau Brown, Toshi Smith, Brady Peavler, Matthew Mays), 1:39.57

Girls 1600 meter run

1. Clayra Darnell, Mercer County, 5:41.71

2. Alyssa Sharp, Casey County, 5:49.13

3. Naia Hutchins, Boyle County, 5:49.82

4. Valerie Fieberg, Boyle County, 5:56.73

5. Kiah Earle, Danville, 5:59.96

Boys 1600 meter run

1. Ezekiel Harless, Boyle County, 4:44.44

2. Federico Diaz, Casey County, 4:55.02

5. Robert McClellan, Boyle County, 5:09.98

6. Brady Bischoff, Danville, 5:10.66

7. Gabe Suarez, Danville, 5:17.14

Girls 4×100 meter relay

1. Danville (Jade Smith, Aun Daya Coleman, Abbie Hibbs, Anaiah Jenkins), 53.19

4. Mercer County (Comfort Gimba, Charlie Zammit, Kennedy Meredith, Corban Profitt), 56.89

7. Boyle County (Kaylee Whitsell, Hannah Sizemore, Desiree Palmer, Lindsey Harris), 1:01.38

Boys 4×100 meter relay

1. Danville (Isaiah Miller, Damon Jackson, Zach Thornton, Brennan McGuire), 44.06

2. Mercer County (Malachi Yulee, Jalen Lukitsch, Beau Brown, Dillon Warren), 45.65

6. Boyle County (Gage Conder, Judsen Perry, Cole Craig, Jason Raines), 54.76

Girls 400 meter dash

1. Timberlynn Yeast, Mercer County, 59.34

2. Abby Steele, Mercer County, 1:01.99

5. Katie Lewis, Mercer County, 1:05.04

7. Emma Jackson, Boyle County, 1:06.21

Boys 400 meter dash

1. Grayson Rahbany, Boyle County, 52.08

2. Trey Dawson, Danville, 53.00

3. Zach Thornton, Danville, 53.37

4. Jackson Cox, Boyle County, 53.45

Girls 300 meter hurdles

1. Esther Bradshaw, Woodford County, 47.71

2. Love Mays, Mercer County, 47.90

4. Desiree Tandy, Danville, 53.20

Boys 300 meter hurdles

1. Kynan Russell, Anderson County, 43.49

3. Noah Davis, Mercer County, 45.85

4. Carter Edelen, Mercer County, 46.95

Girls 800 meter run

1. Haley Blevins, Mercer County, 2:25.95

2. Jenna Vaughn, Casey County, 2:27.63

3. Clayra Darnell, Mercer County, 2:33.29

Boys 800 meter dash

1. Federico Diaz, Casey County, 2:08.24

2. Briar Sanders, Danville, 2:12.10

3. Will LaFavers, Boyle County, 2:13.28

Girls 200 meter dash

1. Timberlynn Yeast, Mercer County, 26.28

2. Jasmine Claunch, Mercer County, 28.21

3. Anaiah Jenkins, Danville, 28.67

Boys 200 meter dash

1. Brennan McGuire, Danville, 23.29

2. Isaiah Miller, Danville, 23.97

3. Dillon Warren, Mercer County, 24.06

Girls 3200 meter run

1. Emma Leitenberger, Mercer County, 14:25.04

Boys 3200 meter run

1. Jonah Lewis, Mercer County, 11:46.07

Girls 4×400 meter relay

1. Woodford County, 4:25.45

3. Mercer County (Haley Blevins, Harlee Settles, Aubrey Jones, Katie Lewis), 4:30.47

Boys 4×400 meter relay

1. East Jessamine, 3:31.14

2. Mercer County (Noah Davis, Chase Conrad, Jalen Lukitsch, Toshi Smith), 3:48.48

Girls shot put

1. Je’Dynn Fogle, East Jessamine, 35-07.00

2. Brenna Hayes, Casey County, 33-09.75

3. Zoe Yeast, Mercer County, 32-03.50

4. Trinity Wells, Boyle County, 31-08.50

5. Kennedy Kirkland, Boyle County, 31-00.75

Boys shot put

1. Zachary Glasscock, Boyle County, 42-11.00

2. Ezarious Roller, Boyle County, 39-04.00

3. Gabe Singleton, Casey County, 38-10.75

4. Darrian Bell, Danville, 38-04.50

5. Andrew Hardwick, Boyle County, 38-02.25

Girls discus

1. Brenna Hayes, Casey County, 105-11

2. Zoe Yeast, Mercer County, 105-07

4. Ashley Smith, Boyle County, 91-10

6. Trinity Wells, Boyle County, 82-02

8. Hennessy Ison, Boyle County, 81-05

Boys discus

1. Ethan Rice, Marion County, 133-11

2. Ezarious Roller, Boyle County, 130-00

3. Tres Walker, Danville, 120-05

4. Zachary Glasscock, Boyle County, 113-01

6. Sam Warren, Mercer County, 106-02

Girls long jump

1. Jasmine Claunch, Mercer County, 16-04.50

4. Riley Cerqueira, Boyle County, 14-04.00

7. Abbie Hibbs, Danville, 14-01.00

8. Toni McCombs, Mercer County, 13-08.50

9. Katie Lewis, Mercer County, 13-07.50

Boys long jump

1. Marquise Kinley, Boyle County, 22-10.50

2. Blake Jones, Danville, 20-11.00

3. Damon Jackson, Danville, 20-09.00

4. Matthew Mays, Mercer County, 20-04.00

7. Dillon Warren, Mercer County, 18-11.50

Girls triple jump

1. Jasmine Claunch, Mercer County, 37-02.75

3. Lindsey Warriner, Boyle County, 32-03.00

5. Emma Baker, Boyle County, 28-10.00

Boys triple jump

1. Marquise Kinley, Boyle County, 43-09.50

2. Matthew Mays, Mercer County, 41-07.50

3. Damon Jackson, Danville, 40-10.00

5. Blake Jones, Danville, 40-08.00

6. Will Imfeld, Boyle County, 40-06.50

Girls high jump

1. Kamari Black, Woodford County, 4-08

2. Riley Cerqueira, Boyle County, 4-08

4. Desiree Tandy, Danville, 4-06.00

4. Toni McCombs, Mercer County, 4-06.00

Boys high jump

1. Cameron Britton, Boyle County, 6-02

2. Trey Dawson, Danville, 6-00

3. Cash Logan, Boyle County, 5-08

Girls pole vault

1. Allison Ferguson, Woodford County, 11-00

2. Ashley Smith, BOyle County, 10-06

6. Madison Teague, Boyle County, 7-00

Boys pole vault

1. Nate Hoppes, Marion County, 13-00

2. Daylan Vandiviere, Burgin, 9-00

3. Ethan Miller, Boyle County, 9-00