KHSAA State Track and Field Championships

Published 8:45 am Tuesday, June 7, 2022

At University of Kentucky Outdoor Track and Field Facility

Lexington

CLASS 1A

BOYS

Area team score (44 scoring teams) — t33. Danville 4.

1600 relay — 5. Danville (Brady Bischoff, Wayne Swing, Jerome Johnson, Ryan Clarkson) 3:38.70.

GIRLS

Area team score (44 scoring teams) — t31. Danville 7.

800 relay — 3. Danville (Chloe Strysick, Amarie Wright, Azalia Ford, Kaidence Key) 1:51.94.

Long jump — 8. Jazelynn Doneghy (Danville) 15-2.

CLASS 2A

BOYS

Area team scores (39 scoring teams) — 1. Mercer County 94; 10. Boyle County 23; 15. Garrard County 13.

3200 relay — 6. Mercer County (Elijah Profitt, Liam Potts, Marshall Hart, Kyler Sallee) 8:33.46.

110 hurdles — 1. Jalen Lukitsch (Mercer County) 15.36; 4. Thaddeus Mays (Mercer County) 15.83.

100 — 2. Beau Brown (Mercer County) 10.70.

800 relay — 2. Mercer County (Lukitsch, Matthew Mays, Riley Peavler, Brown) 1:30.15.

400 relay — 1. Mercer County (Lukitsch, Brown, R. Peavler, Jackson Peavler) 42.65.

300 hurdles — 1. Lukitsch (Mercer County) 40.43.

200 — 1. Brown (Mercer County) 21.74.

1600 relay — 8. Mercer County (Profitt, Jonah Lewis, Sallee, R. Peavler) 3:34.85.

Shot put — 1. Lleyton Penn (Mercer County) 56-2 3/4; 2. Andrew Hardwick (Boyle County) 55-11 3/4.

Discus — 1. Cooper Brummett (Boyle County) 156-1; 6. Andrew Sparks (Garrard County) 139-10.

Long jump — 8. M. Mays (Mercer County) 21-1 1/4.

Triple jump — 1. M. Mays (Mercer County) 44-4 1/2; 4. T. Mays (Mercer County) 43-4 1/2.

High jump — 1. Chase Burkhart (Garrard County) 6-8.

Pole vault — 4. Alex Lockhart (Boyle County) 13-0; 6. T. Mays (Mercer County) 11-6.

GIRLS

Area team scores (34 scoring teams) — 1. Mercer County 81 1/2; 14. Boyle County 20; t15. Lincoln County 19.

100 hurdles — 1. Jai Maria Piazza (Mercer County) 15.44.

100 — 2. Timberlynn Yeast (Mercer County) 12.15.

1600 — 3. Abigail Bastin (Lincoln County) 5:17.07; 8. Clayra Darnell (Mercer County) 5:28.83.

400 — 1. Ti. Yeast (Mercer County) 56.81; 5. Teigh Yeast (Mercer County) 58.87.

300 hurdles — 2. J. Piazza (Mercer County) 46.08.

800 — 6. Bastin (Lincoln County) 2:21.59.

200 — 1. Ti. Yeast (Mercer County) 24.45 (Class 2A record, old record 24.86, Danielle Carruthers, Paducah Tilghman, 1998).

1600 relay — 1. Mercer County (Katie Lewis, Te. Yeast, J. Piazza, Ti. Yeast) 4:00.01.

Shot put — 1. Germani Crosby (Lincoln County) 38-7 3/4; 7. Lindsay Jessie (Mercer County) 31-2 3/4.

Discus — 2. Jessie (Mercer County) 105-2.

Long jump — 1. Molly Wise (Boyle County) 17-10 1/2; 5. J. Piazza (Mercer County) 16-11.

Triple jump — 1. Wise (Boyle County) 36-6 3/4; 5. Te. Yeast (Mercer County) 34-10 1/2.

High jump — 6. Ralasia Piazza (Mercer County) 4-10.

MIXED

Unified shot put — 7. Willie Pettit (Mercer County) 55-2 1/2.

Unified long jump — 2. Alex Bradley (Mercer County) 23-10 1/2.

Unified 100 relay — 2. Mercer County (Malachi Davis, Bradley) 14.10; 4. Mercer County (Jesse Odell, Pettit) 14.86.

Unified 400 relay (4-by-100) — 1. Mercer County (Davis, Bradley, Odell, Pettit) 58.13.

Unified 400 relay (2-by-200) — 2. Mercer County (Odell, Bradley) 57.56.